Wszywka alkoholowa Kielce to kontrowersyjny zabieg. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na niego warto poznać zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia z nim związane, aby móc podjąć w pełni świadomą decyzję. W dalszej części artykułu omówiono szczegółowo, czym jest wszywka alkoholowa oraz jakie są efekty jej działania.

Wszywka alkoholowa – co to jest? 

Wszywka alkoholowa, znana również jako implant alkoholowy, to kontrowersyjny zabieg, w którym pacjentowi wszczepiany jest podskórnie lek z substancją czynną znaną jako disulfiram. Uwalnia się on stopniowo i ma na celu zakłócanie metabolizmu alkoholu – w przypadku jego spożycia w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Jest to toksyczna substancja, której obecność skutkuje wywołaniem objawów przypominających kaca. Wszywka alkoholowa w Kielcach oraz innych miastach jest traktowana jako leczenie wspomagające i stanowi czynnik, który ma zachęcać do utrzymywania abstynencji.

Wszywka alkoholowa – jakie są zalety tego rozwiązania?

Wszywka alkoholowa może budzić kontrowersje i jest obarczona wieloma ryzykami. Niemniej jednak niewątpliwie istnieją zalety tego rozwiązania, które może sprawdzić się u części pacjentów. Oto niektóre z nich: 

  1. Kontrola nad spożyciem: Wszywka alkoholowa może pomóc w utrzymaniu abstynencji, zniechęcając pacjenta negatywnymi objawami ubocznymi, które występują w przypadku spożycia alkoholu.
  2. Stopniowe uwalnianie się substancji: W przeciwieństwie do tabletek, które mają wspierać leczenie alkoholizmu, substancja zawarta we wszywce alkoholowej uwalnia się do organizmu w sposób stopniowy przez okres 8-12 miesięcy. Może to znacząco zwiększać powodzenie leczenia, jako że terapię trudniej jest przerwać.
  3. Małe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych: W przypadku zachowania abstynencji podczas stosowania wszywki ryzyko pojawienia się skutków ubocznych jest bardzo małe. Ewentualne dolegliwości ustępują natomiast samoistnie po paru dniach od wykonania zabiegu.

Niemniej jednak warto zaznaczyć, że istnieją liczne przeciwwskazania przed zastosowaniem wszywki. Przed podjęciem decyzji o takim zabiegu zawsze zaleca się konsultację z lekarzem.

Wszywka alkoholowa, Kielce – kiedy warto zdecydować się na ten zabieg? 

Decyzja o poddaniu się zabiegowi wszczepienia wszywki alkoholowej w Kielcach jest poważną kwestią i powinna być starannie przemyślana. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć wszywkę alkoholową:

  1. Trudności w kontrolowaniu spożycia alkoholu: Jeśli masz trudności w kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu i regularnie nadużywasz alkoholu, wszywka alkoholowa może pomóc w ograniczeniu picia. 
  2. Niepowodzenia w próbach zaprzestania picia: Jeśli wielokrotnie próbowałeś/próbowałaś przestać pić alkohol, ale bez skutku, wszywka alkoholowa może być jednym ze środków, które warto rozważyć. 
  3. Wszywka alkoholowa jako wsparcie w psychoterapii: Podstawową metodą leczenia pacjentów uzależnionych od alkoholu powinna być psychoterapia – wszywka stanowi wówczas skuteczną formę wsparcia, która nie sprawdzi się jednak samodzielnie.

Wszywka alkoholowa w Kielcach – cena

Cena zabiegu wszczepienia wszywki alkoholowej w Kielcach może znacząco różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wybrana placówka medyczna, rodzaj zastosowanego implantu oraz indywidualne potrzeby pacjenta.