Upadłość konsumencka to jeden ze sposobów, który możemy wykorzystać w celu oddłużenia firmy. Procedura pozwala na łatwiejszą spłatę zobowiązań finansowych i rozpoczęcie nowego etapu bez zabierających spokój obciążeń.

W poniższym artykule nasi czytelnicy znajdą odpowiedź na pytania, kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej, a także co warto na ten temat wiedzieć.

Czy każdy może ogłosić upadłość konsumencką?

Aby możliwe było ogłoszenie upadłości konsumenckiej, trzeba posiadać tak zwaną zdolność upadłościową. Oznacza ona spełnienie przesłanek, które są wymagane do tego celu.

Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają skorzystanie z omawianego przez nas rozwiązania wielu osobom. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe.

Kiedy nie można ogłosić upadłości?

Przede wszystkim ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie będzie możliwe, jeśli prowadziliśmy działalność gospodarczą, jednak zdecydowaliśmy się na jej zawieszenie. Ponadto podobna sytuacja ma miejsce, gdy nadal prowadzimy biznes lub działamy w tak zwanej szarej strefie, czyli nie zarejestrowaliśmy swojej działalności.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie może mieć miejsca także wtedy, kiedy jesteśmy wspólnikami w spółkach. Dotyczy to każdego, kto należy do osobowej spółki handlowej, jest komandytariuszem oraz odpowiada za długi wygenerowane przez działalność.

Upadłość konsumencka nie dotyczy również rolników prowadzących zarówno działalność rolną, jak i inną gospodarczą.

Jakie trzeba spełnić warunki do upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga spełniania konkretnych warunków. Wśród najważniejszych możemy wymienić niewypłacalność, niezawinioną niewypłacalność oraz wcześniejsze umorzenie zobowiązania.

Konsument musi utracić zdolność do uiszczania swoich zobowiązań finansowych. Natomiast jego sytuacja nie może wynikać z umyślnego działania bądź rażącego niedbalstwa.

Ponadto warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jest także oddalenie wniosku o upadłości przez sąd w sytuacji, gdy jako osoby fizyczne już występowaliśmy w przeciągu ostatnich 10 lat o uruchomienie tej procedury.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a pomoc ze strony specjalisty

Podejmując decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, warto skorzystać z oferty zaufanej kancelarii, co pozwoli na sprawne przeprowadzenie procedury. Specjaliści zadbają o wszelkie formalności, odciążą klienta z nadmiaru obowiązków oraz udzielą odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

Kancelaria oddłużeniowa w Warszawie ENTA to znakomity wybór dla osób ceniących sobie profesjonalizm, rzetelność i indywidualne podejście do każdej współpracy.

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się ze spełnieniem określonych kryteriów. Przede wszystkim procedury nie możemy ogłosić, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub uprzednio zdecydowaliśmy się na niej zawieszenie. Nie może ono mieć miejsca także wtedy, kiedy jesteśmy wspólnikami w spółkach lub rolnikami prowadzącymi działalność rolniczą bądź gospodarczą.