Szczególnie troskliwe, codzienne zabiegi pielęgnacyjne, zwłaszcza te dokonywane przez kobiety, koncentrują się na twarzy. Panie, stosujące na co dzień różnego rodzaju kosmetyki kolorowe, a przy tym posiadające po prostu delikatniejszą skórę, niż mężczyźni, mają więcej powodów do prowadzenia systematycznej pielęgnacji. Szczególnej troski domagają się zaś okolice oczu.

Na czym polega jej specyfika?

Odmiennie, niż pozostała część twarzy, strefa oczu jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych, a u jej podstawy znajduje się bardzo uboga warstwa komórek tłuszczowych. To obszar, w którym skóra pokrywająca ciało jest najcieńsza: jej grubość to średnio pół milimetra. Co więcej, ten delikatny rejon twarzy należy do najbardziej pracowitych, z uwagi na wykonywaną przez powieki czynność mrugania. Z uwagi na słabe krążenie krwi w tym obszarze, skóra pod oczami może puchnąć i sinieć. Nadwrażliwość tutejszej skóry to przyczyny, dla których należy dbać o nią szczególnie troskliwie. Na szczęście kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tych części skóry są opracowywane przez specjalistów, którzy zdają sobie sprawę z potrzeb i uwarunkowań, jakim podlega ten rejon twarzy. Dostępne w sklepach specyfiki, mające na celu opiekę nad skórą wokół oczu, zawierają minimalną ilość substancji dodatkowych, takich jak barwniki czy komponenty zapachowe. Mimo wszystko, należy uważnie obserwować reakcję skóry na każdy nowy preparat i w razie zauważenia niepokojących objawów, zmienić go na inny.

Dostępne kosmetyki

Tak, jak w przypadku pozostałych partii twarzy, podstawowym krokiem w pielęgnacji okolic oczu jest usuwanie zanieczyszczeń, jakie dostały się na jej powierzchnię w ciągu dnia oraz demakijaż, czyli pozbycie się warstw kosmetyków kolorowych, które nakłada się w celu uatrakcyjnienia i urozmaicenia prezencji. Jednak właśnie z uwagi na wyjątkową wrażliwość tutejszej skóry, należy wybierać łagodne, specjalnie opracowane preparaty. Drugim nieodzownym krokiem jest dostatecznie nawilżanie okolic oczu. To zadanie wypełniają liczne kremy, preparaty żelowe lub silniejsze kosmetyki w postaci serum. Specyfiki polecane osobom dojrzałym mają w swoim składzie ponadto aktywne składniki biologiczne, wspomagające skórę w naturalnych procesach odbudowy oraz substancje poprawiające sprężystość i napięcie cery. Jednak to nawilżanie jest zasadniczym i najważniejszym zabiegiem, jakiego potrzebuje skóra okolic oczu w każdym wieku. Jeśli pielęgnację okolic oczu rozpocznie się już po 20 roku życia, z dużym prawdopodobieństwem opóźni się wystąpienie pierwszych widocznych oznak starzenia.

Dobre nawyki

Aby zachować skórę wokół oczu w dobrej kondycji, należy także nabrać właściwych nawyków, związanych także z przeprowadzaniem czynności pielęgnacyjnych. Chodzi między innymi o to, by podczas dokonywania demakijażu wacikiem nasączonym mleczkiem lub innym preparatem, raczej przykładać go i bardzo delikatnie przesuwać wzdłuż linii rzęs. Skóry w tych strefach nie należy trzeć ani rozciągać, ponieważ przedwcześnie pozbawi się ją jędrności, doprowadzi do zwiotczenia i podrażnień. Podobnie podczas nakładania kremów: nie należy ich wcierać, ale nakładać sukcesywnie, stukając opuszkami palców w obszary pod oczami. Ta metoda pobudzi ponadto ukrwienie, przez co przyczyni się do lepszego funkcjonowania głębszych partii skóry, a to może nawet sprawić, że będzie wyglądała na młodszą. Innym rozsądnym zwyczajem jest chronienie delikatnej skóry wokół oczu przed działaniem silnego nasłonecznienia: również z tego powodu warto latem nosić okulary przeciwsłoneczne.